Gruntowe pompy ciepła montuje się przeważnie wewnątrz budynku (najczęściej w pomieszczeniach technicznych), ale wymagają one wykonania kolektora gruntowego w formie odwiertów lub wymiennika poziomego. Do domów o powierzchni grzewczej 100-200 m², potrzeba zazwyczaj 2-3 odwiertów, które nie zajmują dużej powierzchni, ale wiążą się z pracami ziemnymi i udziałem ciężkiego sprzętu na działce. Z kolei wymiennik poziomy będzie zajmował dużą powierzchnię działki, która powinna pozostać niezabudowana by po sezonie grzewczym, mógł się zregenerować od opadów i promieniowania słonecznego, a również jego wielkość zależna jest od rodzaju gruntu.
Najprostsze jest wykorzystanie powietrza jako dolnego źródła, ponieważ instalacja ogranicza się do montażu pompy ciepła przy ścianie zewnętrznej budynku i połączenia jej za pomocą instalacji rurowej(linią chłodnicza, lub ciepłociągiem) z systemem wewnętrznym. Miejsce montażu jednostki zewnętrznej powietrznej pompy ciepła należy dobrać tak, żeby agregat nie był narażona na silny wiatr ale jednocześnie nic nie ograniczało swobodnego przepływu powietrza, straty przesyłu ciepła były jak najmniejsze, a hałas podczas pracy urządzenia nie zakłócał komfortu użytkowników i sąsiadów.
W przypadku pomp ciepła do ustawienia wewnątrz budynku zasilanych powietrzem zewnętrznym montuje się specjalne kanały doprowadzające powietrze z zewnątrz i tu również hałas będzie decydował o lokalizacji urządzenia. Powietrzne pompy ciepła cyklicznie muszą przechodzić przez procedurę odszraniania parownika. Wiąże się to z faktem, iż pomiędzy układem chłodniczym pompy ciepła a zasysanym powietrzem powstaje różnica temperatur, która powoduje skroplenie się wody. W ujemnych temperaturach powoduje to oszronienie lameli parownika, a wraz z nim – mniejszy przepływ powietrza przez parownik i mniejszą wydajność. Z tego względu przy powietrznych pompach ciepła zalecany jest montaż zbiornika buforowego, z którego pompa czerpie ciepło potrzebne do przeprowadzenia procesu odszraniania. Powietrzne pompy ciepła montowane na zewnątrz budynku wymagają pewnych czynności konserwacyjnych, a mianowicie należy regularnie sprawdzać wlot powietrza, czy nie jest zablokowany przez liście, śnieg itp. Ponadto należy zapewnić odpływ skroplin. W przypadku powietrznych pomp ciepła typu monoblok, przy długotrwałym braku zasilania w energię elektryczną, należy opróżnić instalację zewnętrzną z wody instalacyjnej, żeby nie dopuścić do jej zamarznięcia w rurach. Gruntowych pomp nie będzie to dotyczyło, ponieważ stoją wewnątrz budynku, nie potrzebują odszraniania ani innych czynności konserwacyjnych, oprócz dorocznego sprawdzenia i przeczyszczenia filtra cząstek stałych dolnego źródła.
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Bezpłatna konsultacja
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
BLOG
PRZYDATNE LINKI
OFERTA
KONTAKT
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Bezpłatna konsultacja
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI